Press "Enter" to skip to content

Własny salon kosmetyczny

Zakładając każdą działalność gospodarczą, musisz liczyć się z tym, że oprócz prestiżu i spodziewanych lepszych zarobków, czeka Cię też sporo trudności. Począwszy od urzędowych i skarbowych formalności i procedur, poprzez zakup sprzętu i doboru pracowników. Założenie salonu kosmetycznego wymaga zdecydowania i pewności wobec siebie, swojej wiedzy i umiejętności zarządzania. Jako kosmetyczka i biznesmen musisz się zmierzyć z kilkoma trudnościami.

Własny salon kosmetyczny — Wstępne dylematy

Na wstępie powinnaś zastanowić się, czy Twój salon będzie miał bardziej ogólny charakter, czy jednak postawi na specjalizacje. To zależy od tego, w czym czujesz się najlepiej. Szerszy zakres usług to więcej klientek, ale węższa specjalizacja do lepsze zabiegi i wyższe stawki. Zapewne też zastanawiasz się, ile kapitału początkowego potrzeba. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z programów i dotacji. Na przykład Urząd Pracy może wspomóc Twój projekt kwotą nawet 24 tysiące złotych. Trzeba wziąć pod uwagę kwestię reklamy i dostępności lokalu. Atrakcyjny to ten, który znajduje się blisko centrum lub w innym ruchliwym miejscu. Łatwe zaparkowanie i bliskość do komunikacji zbiorowej też są atutami.

Własny salon kosmetyczny — Niezbędne formalności

Na początek będziesz musiała udać się do gminy lub urzędu miasta, by dokonać wpisu do rejestru działalności gospodarczych CEIDG. To niezbędny wymóg, który musisz załatwić osobiście. Musisz też jakoś nazwać swój typ działalności z katalogu, a mogą być przykładowo:

  • 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne
  • 96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
  • 96.09.Z – Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

W urzędzie skarbowym z kolei musisz zdecydować się na formę rozliczania oraz tego, czy przechodzisz na bycie płatnikiem VAT. Kolejną sprawą jest ZUS. Od 2018 r. istnieje tzw. ulga na start, która polega na półrocznym zwolnieniu z opłacania składek emerytalnych i ubezpieczeniowych, jeśli jest to Twoja pierwsza działalność. Nie ma co prawda obowiązku zgłaszania działalności kosmetycznej do odbioru przez sanepid, ale ten i tak Cię odwiedzi. Zwróci uwagę na usytuowanie lokalu, ilość pomieszczeń, wyposażenie, dostęp do światła słonecznego, rozmieszczenie i jakość instalacji wodnej, wentylacji i urządzeń. W przypadku niezgodności z przepisami może dopominać się zapłacenia kary.

Potrzebne wyposażenie

Jeżeli chcesz otworzyć salon z prawdziwego zdarzenia, na pewno potrzebny będzie kombajn kosmetyczny – urządzenie, które jednocześnie pozwoli na zabiegi mikromasażu, peelingu kawitacyjnego, dezynfekcję skóry oraz mikrodermabrazję. Taki zestaw kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale warto w niego zainwestować. Jakość usług i ilość klientów szybko zwrócą Ci ten zakup. Oczywiście osoba obsługująca do urządzenie musi zostać odpowiednio przeszkolona. Oprócz tego przyda się dobra frezarka do manicure i pedicure, podgrzewacze ręczników, profesjonalnego biurko z pochłaniaczem pyłu oraz obrotowy hoker. W ten sposób nie zajmuje dużo miejsca a pozwala na szybką zmianę pozycji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *