Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Osoba na stanowisku asystentki stomatologicznej jest tak naprawdę prawą ręką lekarza stomatologa. Dzięki niej w gabinecie uświadczymy profesjonalnych usług. Bez asystentki stomatologicznej, praca dentysty przebiegałaby znacznie wolniej. Asystentka stomatologiczna pilnuje również procedur higieny i porządku w gabinecie. Jest również dużym wsparciem dla pacjentów, którzy boją się zabiegów. Pomaga też osobom przychodzącym ze swoimi dziećmi.

Asystent czy asystentka stomatologiczna?

Zawód asystentki stomatologicznej najczęściej wykonywany jest przez kobiety. Jednak zaczyna się cieszyć popularnością również wśród panów. Rośnie renoma tej profesji. Możliwości zarobkowe stają się coraz lepsze. Zawód asystentki stomatologicznej cieszy się też dużym zainteresowaniem za granicą. Profesjonalizm i jakość świadczonych usług przez gabinety stomatologiczne wzrasta. Co skutkuje większym zapotrzebowaniem na asystentów stomatologicznych.

Zakres obowiązków asystentki stomatologicznej

Asystentka stomatologiczna dba o higienę i porządek w gabinecie. Każdego dnia zajmuje się dostosowaniem gabinetu do norm jakościowych. Sprząta stanowisko lekarza. Dba o to, by narzędzia były odpowiednio zabezpieczone i wysterylizowane. Obsługa autoklawu do sterylizacji narzędzi również nie będzie obca w tym zawodzie. Asystentka stomatologiczna przygotowuje również pacjenta do zabiegu. Po każdym zabiegu stomatologicznym asystentka przeprowadza dezynfekcje stanowiska i czyści sprzęt.

Asystentka stomatologiczna jako prawa ręka lekarza

Podczas zabiegów pomaga lekarzowi w podawaniu odpowiednich narzędzi. Dzięki temu lekarz może szybko i sprawnie manipulować przy pacjencie. Dodatkowo asystentka stomatologiczna sporządza preparaty lecznicze. Miesza, rozrabia lub łączy ze sobą preparaty, których później używa lekarz. W ten sposób wizyta skraca się do potrzebnego minimum. Lekarz szybciej i sprawniej może zbadać i naprawić ubytek w zębie. Co jest szczególnie ważne, dla tych, którzy nie lubią wizyt w gabinecie stomatologa. Asystentki stomatologiczne służą również wsparciem psychicznym, tym osobom, które tego potrzebują.

Praca asystentki stomatologicznej

Jako asystentka stomatologa możesz spotkać się z naprawdę różnymi ludźmi. Nie jest to najłatwiejsza praca. Może być ciężko, gdy pacjent nagle zemdleje, bo przestraszy się igły do znieczulenia. Jeżeli chcesz pracować jako asystentka stomatologiczna, powinnaś dysponować dużą dozą cierpliwości. Przyda się również empatia i odporność na stres.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *