Press "Enter" to skip to content

Jak powstaje chleb w piekarni?

Kupując pieczywo, rano delektujesz się jego zapachem. Gdy zasiadasz do śniadania, odkrywasz, jak przyjemna jest ta miękkość. Jednocześnie odpowiednia kruchość chleba, który dopiero co wyszedł z pieca. O tym, jak zrobić chleb w domu powstało mnóstwo poradników. Czy jednak czasami zastanawiasz się, w jaki sposób powstaje on w profesjonalnej piekarni? Taki proces ma kilka etapów, które po kolei wspólnie prześledzimy.

Kwas chlebowy

To, co pierwsze się robi to sporządzenie ciasta. Najlepiej metodą trójfazową – tak jest naturalnie i zdrowo. Trzeba przygotować składniki. Odpowiednie dozy żuru, mąki, wody, drożdży i soli są umieszczane w miesiarce, maszynie, w której dokonuje się wstępna fermentacja pod wpływem temperatury. Tworzy się w ten sposób zakwas, który dojrzewa w temperaturze odpowiednio dobranej. Następnie zakwas zostanie użyty do finalnej formy ciasta, z którego powstanie chleb.

Wyrabianie ciasta

Miesiarki spiralne to urządzenia stosowane w piekarni, gdyż są dostosowane do kontaktu z żywnością. W czasie produkcji uwzględniony zostaje czas mięsienia ciasta i prędkość obrotów. Taki sprzęt pozwala wygodnie dostosować parametry w celu uzyskania optymalnych efektów. Miesiarka pracuje na okrągło – zwiększa to wydajność całej piekarni dla każdej ze zmian. Zakwas potraktowany taką maszyną zmienia się w formę ciasta, która jest nam potrzebna do wypieku chleba.

Obróbka ciasta

Następnie takie ciasto jest przelewane do wagodzielarki. Ta z kolei w połączeniu z zaokrąglarką wpływa na kształt chleba. Oddzielane są porcje z ogólnej puli ciasta i odpowiednio formowane i zaokrąglone. Zanim takie maszyny upowszechniły się w profesjonalnych piekarniach, etap ten wykonywany był ręcznie. Dzięki technice wszystko trwa szybciej i wymaga mniej pracy manualnej.

Ciasto pęcznieje

Wykonane przez wagodzielarkę kęsy ciasta są układane w wiklinowych koszach, by pęczniały. Trwa to około 35 – 50 minut i skutkuje rozrastaniem się ciasta do oczekiwanych rozmiarów. Wszystko przebiega w upalnej temperaturze 35 – 45 stopni.

Wypiek właściwy chleba

Przychodzi moment, by po kilku etapach przygotowywania ciasta wreszcie otworzyć piece. W ich środku pod wpływem temperatury 210 – 250 stopni wypiekają się prawdziwe i smakowite bochenki chleba. Trwa to również około 35 – 50 minut, zaś finalny bochenek wyciągany jest z pieca za pomocą specjalnych łopat, a następnie układany na wózkach. Taki chleb po krótkiej chwili nadaje się do spożycia

Krojenie i pakowanie chleba

Wielu konsumentów lubi, gdy chleb jest pokrojony. Świeżo upieczony bochenek po krótkiej chwili jest przeznaczany do takiej właśnie obróbki za pomocą krajalnicy. W przypadku dużych piekarni, które na przykład obsługują sieci sklepów spożywczych, używa się krajalnic taśmowych. Te mogą pokroić nawet 2500 bochenków w godzinę. Następnie zjeżdżają one na punkt pakunkowy, gdzie oplatane są w folię i przeznaczane do wyjazdu na Twój stół.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *