Press "Enter" to skip to content

Piekarz – zagrożenia zawodowe

O tym, na czym polega praca piekarza i jak bardzo jest odpowiedzialna i wymagająca piszemy w osobnym artykule. Warto przypomnieć, że choć bardzo potrzebujemy piekarzy w gospodarce, nieczęsto zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas pracy w piekarni. A te można podzielić na pewne typy czynników je wywołujących.

Ryzyko zawodowe piekarza

Praca piekarza przebiega w specyficznym środowisku. Jest duża zmienność temperatury, piekarz ma stale do czynienia z mąką i innym pylistymi składnikami wypieków. Nierzadko do produkcji chleba – zwłaszcza tej przemysłowej na dużą skalę – stosuje się środki konserwujące i chemiczne. To naraża układ oddechowy i skórę. Pozycja ciała jest stale stojąca, co obciąża jego układ krwionośny i ruchu. Dokuczać mogą bóle pleców, nóg, sto i ramion.

Czynniki powodujące wypadki w pracy

Piekarz stale do czynienia ma z ostrymi przedmiotami – maszyny takie jak krajalnice należy obsługiwać z dużą ostrożnością, gdyż ryzyko skaleczenia, a nawet odcięcia części kończyny jest spore. Do tego dochodzi mnóstwo źródeł gorąca, które grożą poparzeniem. Wszechobecna sucha mąka to zaczyn dla ewentualnego pożaru, a wadliwie działający sprzęt może grozić porażeniem prądem. Nieodpowiednio dostosowana i sprzątana podłoga, bałagan wśród towarów i przedmiotów – to świetne warunki do urazów, pośliźnięć i kontuzji.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Czynniki fizyczne

Organizm bardzo łatwo może przegrzać się pod wpływem wysokiej temperatury i poziomu wilgotności powietrza. Piece emitują promienie mikrofalowe i podczerwone. Piekarz musi uważać na oczy oraz na poziom promieniowania. Taka praca to też spory hałas – maszyny pracują głośno, a hala produkcyjna wzmaga dźwięk.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Czynniki chemiczne

Enzymy, których pełno w środkach spulchniających mogą skutkować astmą oskrzelową. Zapalenie spojówek i ciągły katar to z kolei konsekwencja stałego kontaktu z korzennymi przyprawami i wydzielanymi przez nie aromatami. Takie zamknięte i nienaturalne środowisko pracy gromadzi w powietrzu sporo dwutlenku i tlenku węgla. To z kolei powoduje problemy z oddychaniem. Słodkie wypieki wymagają cukru. Jego pył w powietrzu dostaje się do ust, a to może powodować próchnicę.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Czynniki biologiczne

Drożdże używane przy wypiekach to odmiana antygenów grzybów. Nadmierny z nimi kontakt może prowadzić do stanów zapalnych skóry i chorób płuc. Mączka waniliowa i kokosowa bywa niewolna od pasożytów. Świąd nimi wywołany nie należy do najprzyjemniejszych. Zapachy i zboże przyciągają insekty i gryzonie. Nie tylko wyjadają one cenne składniki, ale i roznoszą zakaźne choroby. Zbyt długie magazynowanie mąki może prowadzić do powstawania pleśni. A ta ma niekorzystny i uczulający wpływ na skórę.

Czynniki związane z organizacją pracy piekarza

Oprócz wspomnianej wyżej ciągłej wymuszonej postawy ciała na kondycję fizyczną piekarza niekorzystny wpływ mają też inne warunki pracy w piekarni. Często trzeba nosić bardzo ciężkie ładunki ze składnikami, by praca była wydajna. To źle wpływa na układ kostny i kręgosłup. Do najprzyjemniejszych nie należy też częsta praca w nocy. Rozregulowuje to zegar biologiczny piekarza i może prowadzić do spadku odporności, depresji i utraty sił witalnych.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Co można zrobić, by zapobiec zagrożeniom?

Wytyczne BHP wobec piekarni mówią jasno – tylko dobra organizacja pracy i odpowiednio przygotowane stanowiska są w stanie zminimalizować niekorzystny wpływ tej pracy na organizmy pracowników. Konieczna jest szczelna i wydajna klimatyzacja, wentylacja oraz stały dopływ wody. Przydatny jest system czujników wykrywających dym i poziom tlenku węgla. Podłoga, magazyny i maszyny muszą być stale czyszczone i sprzątane. Sprzęt zasilany elektrycznie musi być na bieżąco obserwowany i naprawiany lub wymieniany. Wiele prac fizycznych można zastąpić wózkami lub pojazdami roboczymi. Absolutny zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu również jest bardzo rozsądny.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *