Press "Enter" to skip to content

Piekarz – zagrożenia zawodowe

O tym, na czym polega praca piekarza i jak bardzo jest odpowiedzialna i wymagająca piszemy w osobnym artykule. Warto przypomnieć, że choć bardzo potrzebujemy piekarzy w gospodarce, nieczęsto zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas pracy w piekarni. A te można podzielić na pewne typy czynników je wywołujących.

Ryzyko zawodowe piekarza

Praca piekarza przebiega w specyficznym środowisku. Jest duża zmienność temperatury, piekarz ma stale do czynienia z mąką i innym pylistymi składnikami wypieków. Nierzadko do produkcji chleba – zwłaszcza tej przemysłowej na dużą skalę – stosuje się środki konserwujące i chemiczne. To naraża układ oddechowy i skórę. Pozycja ciała jest stale stojąca, co obciąża jego układ krwionośny i ruchu. Dokuczać mogą bóle pleców, nóg, sto i ramion.

Czynniki powodujące wypadki w pracy

Piekarz stale do czynienia ma z ostrymi przedmiotami – maszyny takie jak krajalnice należy obsługiwać z dużą ostrożnością, gdyż ryzyko skaleczenia, a nawet odcięcia części kończyny jest spore. Do tego dochodzi mnóstwo źródeł gorąca, które grożą poparzeniem. Wszechobecna sucha mąka to zaczyn dla ewentualnego pożaru, a wadliwie działający sprzęt może grozić porażeniem prądem. Nieodpowiednio dostosowana i sprzątana podłoga, bałagan wśród towarów i przedmiotów – to świetne warunki do urazów, pośliźnięć i kontuzji.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Czynniki fizyczne

Organizm bardzo łatwo może przegrzać się pod wpływem wysokiej temperatury i poziomu wilgotności powietrza. Piece emitują promienie mikrofalowe i podczerwone. Piekarz musi uważać na oczy oraz na poziom promieniowania. Taka praca to też spory hałas – maszyny pracują głośno, a hala produkcyjna wzmaga dźwięk.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Czynniki chemiczne

Enzymy, których pełno w środkach spulchniających mogą skutkować astmą oskrzelową. Zapalenie spojówek i ciągły katar to z kolei konsekwencja stałego kontaktu z korzennymi przyprawami i wydzielanymi przez nie aromatami. Takie zamknięte i nienaturalne środowisko pracy gromadzi w powietrzu sporo dwutlenku i tlenku węgla. To z kolei powoduje problemy z oddychaniem. Słodkie wypieki wymagają cukru. Jego pył w powietrzu dostaje się do ust, a to może powodować próchnicę.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Czynniki biologiczne

Drożdże używane przy wypiekach to odmiana antygenów grzybów. Nadmierny z nimi kontakt może prowadzić do stanów zapalnych skóry i chorób płuc. Mączka waniliowa i kokosowa bywa niewolna od pasożytów. Świąd nimi wywołany nie należy do najprzyjemniejszych. Zapachy i zboże przyciągają insekty i gryzonie. Nie tylko wyjadają one cenne składniki, ale i roznoszą zakaźne choroby. Zbyt długie magazynowanie mąki może prowadzić do powstawania pleśni. A ta ma niekorzystny i uczulający wpływ na skórę.

Czynniki związane z organizacją pracy piekarza

Oprócz wspomnianej wyżej ciągłej wymuszonej postawy ciała na kondycję fizyczną piekarza niekorzystny wpływ mają też inne warunki pracy w piekarni. Często trzeba nosić bardzo ciężkie ładunki ze składnikami, by praca była wydajna. To źle wpływa na układ kostny i kręgosłup. Do najprzyjemniejszych nie należy też częsta praca w nocy. Rozregulowuje to zegar biologiczny piekarza i może prowadzić do spadku odporności, depresji i utraty sił witalnych.

Piekarz – zagrożenia zawodowe – Co można zrobić, by zapobiec zagrożeniom?

Wytyczne BHP wobec piekarni mówią jasno – tylko dobra organizacja pracy i odpowiednio przygotowane stanowiska są w stanie zminimalizować niekorzystny wpływ tej pracy na organizmy pracowników. Konieczna jest szczelna i wydajna klimatyzacja, wentylacja oraz stały dopływ wody. Przydatny jest system czujników wykrywających dym i poziom tlenku węgla. Podłoga, magazyny i maszyny muszą być stale czyszczone i sprzątane. Sprzęt zasilany elektrycznie musi być na bieżąco obserwowany i naprawiany lub wymieniany. Wiele prac fizycznych można zastąpić wózkami lub pojazdami roboczymi. Absolutny zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu również jest bardzo rozsądny.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *