Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca piekarza?

O tym, w jaki sposób zostać piekarzem i ile można w tej branży zarobić, piszemy w osobnych artykułach. Tym razem opowiemy Ci, w jaki sposób wygląda praca piekarza oraz jakie predyspozycje pracownika są istotne w tej pracy. Jest to praca wymagająca, ale i społecznie szanowana. Dodatkowo bardzo potrzebna nam wszystkim.

Predyspozycje do zawodu piekarza

Ważne, abyś wiedział, że jest to ciężka praca fizyczna. Noszenie ciężkich worków z mąką to tylko początek. Istotna jest dobra kondycja fizyczna, sprawny układ oddechowy i naczyniowy. Piekarz powinien też być osobą obdarzoną zdolnościami manualnymi. Spełnianie wymogów receptury i tworzenie zadanych kształtów wymaga nieco plastycznego użycia palców. W końcu tworzyć będziesz nie tylko bochenki, ale i rogale, bułeczki z warkoczami i inne oryginalne kształty. Dobre wyczucie smaku i węchu są niezastąpione, ponieważ tylko wtedy wypieki wychodzą doskonałe, zdrowe i z charakterem. Te dwa zmysły muszą być sprawne, by szybko zareagować, gdy z wypiekiem dzieje się coś nie tak.

Gdzie piekarz może znaleźć pracę?

Przede wszystkim w piekarniach. Jednak bywa, że znaleźć pracę można w magazynach i halach produkcyjnych. Jeśli dorobisz się kapitału i doświadczenia, możesz otworzyć własną piekarnię. Wtedy nie musisz ograniczać się do rutyny narzucanej przez szefa. Dobre, regionalne i mające własne patenty pieczywo jest bardzo cenione i niejednokrotnie klienci skłonni są za nie dopłacić.

Jak wygląda praca piekarza?

Na początku wyrabiane jest ciasto. Jest ono wynikiem połączenia składników według receptury, która ma wspólne elementy z innymi. Jednak zazwyczaj jest chroniona prawnie przez tajemnicę handlową. Piekarz musi umieć nie tylko sprawnie i dokładnie wymieszać składniki, ale i obsługiwać specjalistyczne maszyny. Tak, do pieczenia chleba w skali przemysłowej nie wystarcza stolnica. Maszyny takie wyrabiają ciasto i niekiedy pomagają formować je w pożądane kształty. Specjalne piece wypiekają pieczywo. Piekarz musi nadzorować ten proces, gdyż nie wszystko da się w pełni zautomatyzować. Następnie piekarz takie wypieki układa do form. Jeśli zachodzi potrzeba, doprawia je i dekoruje.

Ryzyko w pracy piekarza

Wymagana jest skrupulatność i przestrzeganie zasad BHP. Masz do czynienia z żywnością, którą potem jedzą setki i tysiące osób. Nie możesz pozwolić sobie na zanieczyszczenia lub zakażenia ciasta i wypieków. Praca piekarza odbywa się w dużej części w nocy (standardem są godziny pracy 13 – 4 rano), po to by na rano gotowe było ciepłej i świeże pieczywo. Piece sprawiają, że temperatura w zakładzie jest bardzo wysoka. A to z pewnością wpływa na samopoczucie i wyczerpie fizyczne piekarza. Jest to praca, w której występuje kilka zagrożeń zawodowych takich jak ryzyko pośliźnięcia się, oparzenia, podrażnienia dróg oddechowych i skutki ciągłej zmiany temperatury z bardzo wysokiej na chłodną.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *