Press "Enter" to skip to content

Jak zostać masażystą?

Ten interesujący, zwłaszcza dla młodych ludzi, zawód. Cieszy się rosnącą popularnością. Wybierają go wkraczający w dorosłość uczniowie szkół średnich. Inne formy kształcenia też mają swoich zwolenników. Co jest tak ciekawego w zawodzie masażysty? I w jaki sposób mógłbyś nim zostać?

Na jakie grupy dzielą się masażyści?

Zasadniczo podzielić można przedstawicieli tej profesji na dwie grupy. W zależności od typu masażu, jaki wykonują. A może to być masaż leczniczy lub relaksacyjny. Oba są równie istotne w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak wymagają nieco innego podejścia i wiedzy. Ten pierwszy, lecznicy, charakteryzuje pracowników ośrodków rehabilitacji, a drugiego często spotkasz w gabinetach masażu lub ośrodkach SPA. Praca masażysty to oczywiście wykonywanie masażu na klientach lub pacjentach. Techniki masażu są rozmaite i mogą dotyczyć różnych partii ciała. Nie tylko pleców. Do tego dochodzi wykorzystywanie gadżetów jak gorące kamienie.

W jaki sposób zostać masażystą?

Na początku ważne są chęci i zainteresowanie. Jeżeli czujesz do tego dryg, osoby, które masowałeś, były zadowolone i myślisz, że to może być Twoja ścieżka zawodowa, warto się zainteresować zasadniczo dwoma rodzajami edukacji zawodowej. Pierwsza to szkoły policealne, których ukończenie daje tytuł technika masażysty. W ten sposób bez studiów wyższych będziesz miał fach i zawód w ręku. Inną formą jest szkoła zawodowa, tuż po podstawówce, lub kursy zawodowe organizowane przez rozmaite instytucje i szkoły. Niezależnie od wybranego wariantu taka edukacja da Ci potrzebną i podstawową wiedzę teoretyczną na temat ludzkiego ciała i oddziaływania na nie poprzez masaż. Do tego ważne będzie zaliczenie praktyk – ta praca to głównie fizyczne działanie. Cały proces edukacyjny, w zależności od wariantu, trwać może 3 – 5 lat.

Rozwój zawodowy i wyższe wykształcenie

Jeżeli takie podstawowe szkolenie Ci nie wystarcza i chciałbyś pójść ze swoją pasją dalej, służą temu studia wyższe. Uczelnie organizują kierunki związane z fizjoterapią lub rehabilitacją. Wiedza, którą tam otrzymasz, jest znacznie szersza od tych podstawowych kursów. Praktyka odbywa się w profesjonalnych zakładach i ośrodkach rehabilitacji. Ukończenie wyższych studiów daje tytuł naukowy oraz podnosi Twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Kto może zostać masażystą?

Głównymi predyspozycjami do wykonywania tego zawodu jest pasja, dobre zdrowie i kondycja fizyczna. Jest to praca, która wydaje się łatwa, ale częste stanie, kucanie i odpowiednio silne używanie rąk sprawia, że po pewnym czasie czujesz się zmęczony. Wszelakie trwale problemy z kręgosłupem, układem oddechowym lub potliwością rąk bardzo utrudniają pracę masażysty. Do tego potrzebne jest odpowiednie nastawienie i typ charakteru – masażysta pracuje bardzo ściśle ze swoim klientem i niejednokrotnie wchodzi w obszar jego intymności. To wymaga profesjonalnego podejścia i empatii dla potrzeb masowanej osoby.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *