Press "Enter" to skip to content

Masażysta w sanatorium – ryzyko zawodowe

Zawód masażysty lub fizjoterapeuty jest jednym z najpopularniejszych, wśród tych, które wybierają młodzi ludzie. Ma on jak najbardziej przyszłość. Choroby cywilizacyjne, siedzący tryb życia i urazy w wyniku wypadków nie znikną, a będą potrzebni masażyści, którzy swoimi rękami usuną dolegliwości. Jeśli jesteś w tym zawodzie dobry, możesz też całkiem pokaźnie zarobić. Taka praca to nie tylko lukratywne i pasjonujące zajęcie, lecz też szereg zagrożeń zawodowych, na które narażony jest masażysta. O tym, jak wygląda praca masażysty oraz w jakich miejscach możesz się zatrudnić, piszemy w pozostałych naszych artykułach. Tym razem na przykładzie pracy w sanatorium opiszemy Ci, jakie jest ryzyko zawodowe dla masażysty.

Praca masażysty w sanatorium

Przede wszystkim do Twoich obowiązków należeć będą zabiegi rehabilitacyjne dla pacjentów. Do tego używać będziesz płynów wspomagających i aerozoli. Zazwyczaj pacjenci są po przebytych urazach, wypadkach i innych uszkodzeniach ciała, więc praca z nimi będzie bardzo odpowiedzialna i wymagająca dużej dozy cierpliwości i profesjonalizmu z Twojej strony. Musisz liczyć się z tym, że ludzie nie lubią bólu i wyczerpujących zabiegów, dlatego powinieneś być wyrozumiały i delikatny. Oprócz ich stanu fizycznego ważne też będzie, by mieli dobry nastrój i pozytywnie wspominali sanatorium. Z dobrego wizerunku firmy również będziesz rozliczany.

Co może pójść nie tak?

Praca masażysty przede wszystkim opiera się na działaniu Twoimi rękami. Rzadziej na sprzęcie lub gadżetach – te częściej wykorzystywane są w masażach relaksacyjnych. Taka praca odbywa się przez większość czasu na stojąco lub kucając. W ten sposób narażony jest Twój kręgosłup i układ krwionośny. To, co wymaga BHP to, by taka praca była wykonywana w pomieszczeniu odpowiednio wentylowanym i oświetlonym. Z utrzymaną temperaturą około 22 stopnie, co ma na celu zminimalizowanie dyskomfortu. Ponieważ pracujesz z ludźmi chorymi i przebywasz fizycznie bardzo blisko nich, jesteś narażony na rozmaite zagrożenia biologiczne. Istnieje ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi takimi jak grypa, zapalenie płuc, półpasiec, świerzb albo opryszczka. Drogą kropelkową przenoszone są wirusy i grzyby, które to powodują.

Masażysta i bliski kontakt z pacjentem

Ciągły bliski i bezpośredni kontakt z pacjentem znacząco ułatwia zarażenie. Dlatego istotne jest, abyś był odpowiednio zaszczepiony i używał fachowej odzieży ochronnej na czele z rękawiczkami, które trzeba dezynfekować i sterylizować. Środki dezynfekcji z kolei mogą źle wpłynąć na Twój układ oddechowy. Praca masażysty naraża. W wyniku wypadków – na uszkodzenia mechaniczne, obtarcia skóry. Długotrwałe i intensywne wykonywanie masażu to też obciążenie dla stawów i mięśni Twoich rąk. Warto dbać o kondycję ścięgien, by uniknąć chorób układu ruchu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *