Press "Enter" to skip to content

Kim jest brukarz i jak nim zostać?

Brukarz to taki typ fachowca, który układa kostkę brukową, granitową lub inną. Brukarz wykonuje rozmaite wzory. Później wyłożone są nimi nasze ulice, place, podjazdy. Jak zacząć pracę jako brukarz i zdobyć w niej fach?

Zajęcia brukarza

Wykładanie kostki brukowej na powierzchni chodnika przebiega kilku etapowo. Może do wykonania tej pracy zostać użyta cegła, płyta kamienna albo płyta betonowa. Brukarz ściąga starą nawierzchnię i wykłada nową. W estetyczny sposób upiększy teren i uczyni go bardziej praktycznym. Brukarz także naprawia i konserwuje ten typ nawierzchni. Szczegółowo o wykładaniu kostki brukowej i granitowej piszemy w osobnych artykułach. Brukarze pracują w zespołach, zwanych brygadami. Na ich czele stoi brygadzista. Wyróżnia się doświadczeniem i stażem pracy.

Jak zostać brukarzem?

W tej pracy najważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Pracodawcę znacznie mniej interesuje, w jaki sposób je zdobyłeś i czy masz ukończone odpowiednie wykształcenie. Takie oczywiście możesz nabyć na przykład poprzez wybór odpowiedniej szkoły zawodowej. Taka nauka to 4-letni cykl nauczania przedmiotów ogólnokształcących oraz kilka dni w tygodniu spędzonych na praktycznej nauce zawodu. Pewna wiedza teoretyczna na temat materiałów budowlanych i zastosowanych technik oczywiście jest niezbędna. Niemniej ta praca przede wszystkim polega na czynnościach fizycznych. Oprócz szkół zawodowych istnieją także inne formy wyrobienia sobie tego fachu. Możesz zapytać w urzędzie pracy, hufcach pracy lub innych instytucjach zajmujących się szkoleniem zawodowym o odpowiednie kursy. Dzielą się one na segmenty teoretyczne i praktyczne. Jednak, jak wspomnieliśmy, najważniejsza jest praktyka oraz staranność wykonania. Każda samodzielna próba układania kostki, pomoc przy pracy prawdziwej ekipie fachowców to cenne doświadczenie.

Jak wygląda zawód brukarza?

To przede wszystkim fizyczna praca. Wymaga cierpliwości, dokładności i staranności w wykonywaniu poszczególnych etapów. Jeśli nawalisz na którymś z nich, spora część chodnika lub placu będzie wymagała kosztownej poprawy. Brygady brukarzy często można spotkać na budowach wynajętych przez firmy budowlane lub samorządy. Ich praca jest sezonowa i dość powtarzalna. Bardzo długi czas brukarz przebywa w pozycji pochylonej i klęczącej co nie wpływa korzystnie na jego kręgosłup i układ ruchu. Gdy jest sporo zamówień, praca nie trwa magicznych osiem godzin, lecz niekiedy dłużej w ciągu dnia. Z drugiej jednak strony jest to profesja, na którą zawsze będzie spore zapotrzebowanie. Kostka brukowa jest kładziona coraz powszechniej, a także wymaga regularnej konserwacji. Jeśli poczułeś się zainteresowany, sprawdź też, ile możesz zarobić w zawodzie brukarza.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *