Press "Enter" to skip to content

Kładzenie kostki granitowej

Kostka granitowa to ciekawa odmiana od typowego bruku. Można ją kłaść także na podjeździe, chodniku wokół domu albo na schodach. Doświadczony brukarz poradzi sobie z tym bez problemu. Jako alejki w ogrodzie dodaje efektowny i klimatyczny widok. Ozdabia opaski wokół domu i rabatek. Walory estetycznie niewątpliwie podnosi też unikalne wzornictwo, które da się ułożyć z tego typu kostki. Wykonane z granitu kostki mają też zalety praktyczne. Są niezwykle wytrzymałe. Nie straszne są im ścieranie, skrajnie zmienna temperatura oraz niespecjalnie nasiąkają. W ten sposób bardzo długo zachowują piękny wygląd. Podobnie jak w przypadku kostki brukowej, układanie jej należy powierzyć fachowcom o doświadczeniu i odpowiednim przygotowaniu.

Etapy kładzenia kostki granitowej

Pierwszym co należy zrobić to wykonanie wykopu o głębokości około 20 – 50 cm. Ta głębokość zależy od rodzaju gruntu i nawierzchni, która ma z tego powstać – chodnik lub podjazd. Następnie niwelacja – usunięcie nadmiaru gruntu i wyrównanie powierzchni. Całość trzeba odpowiednio odwodnić, aby była trwała. Do tego potrzebne będzie wykonanie podbudowy, która rozłoży obciążenie na gruncie. To kolejne około 10 – 30 cm. Najlepiej przygotować ją z kruszywa lub z chudego betonu o niskiej zawartości wody. Taką warstwę brukarze rozprowadzają i ubijają. Wtedy przygotowany teren otacza się ewentualnym krawężnikiem. Kolejnym etapem jest wykonanie podkładu. Używa się do tego podsypki cementowo – piaskowej. Warstwa taka to 3 – 4 cm. W ten sposób kostka ma dobre osadzenie i niwelowane są różnice w wysokości. Dopiero wtedy można kłaść kostkę granitową właściwą. Robi się to rzędami z zachowaniem odstępów między elementami. A te wbija się lekko w podłoże. Następnie wszystko wyrównywane jest poziomicą. Gdy kostka będzie już ułożona w odpowiedni wzór, szczeliny wypełniane są drobnym piaskiem, żwirkiem albo mączką granitową. Na koniec kostka jest zagęszczana z użyciem płyt wibracyjnych. Robi się tak aż do uzyskania oczekiwanej równości.

Ile to kosztuje?

Przede wszystkim na cenę wpływ ma wielkość kostki oraz obszar, na którym jest kładziona. Rozmiary kostek wyrażane są w pewnych kategoriach wielkościowych w zależności od wymiarów. Dzielą się zazwyczaj na 4×6 cm, 6×8 cm, 8×10 cm lub 15×17 cm. Zakup samej kostki to koszt – w zależności od rozmiaru – między 210 a 620 zł za tonę. Układanie jej to osobny koszt. Duża kostka typu 7/9 to około 75 zł za metr kwadratowy układania. Z kolei kostka typu 4/6 to już 115 zł za metr kwadratowy. Wynika to z praktycznej zasady – im kostka mniejsza, tym cena za jej kładzenie jest wyższa – taka praca trwa po prostu dłużej i wymaga większej drobiazgowości.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *