Press "Enter" to skip to content

Kosmetyczka – zarobki, realia, wymagania pracodawcy

O tym, jak zostać kosmetyczką i w jaki sposób wygląda jej praca, piszemy w osobnych artykułach. Sprawdź, jak ten zawód wygląda na rynku pracy oraz czy jest tyleż lukratywny co ciekawy i pełen wyzwań.

Kosmetyczka – Oczekiwania pracodawców

Analiza ofert pracy pokazuje, że poszukiwane przez pracodawców głównie osoby, które mogą pochwalić się jakimś wykształceniem kierunkowym. Jeszcze lepiej, gdy stoi za tym jakieś zawodowe doświadczenie. Bardzo cenione są branżowe wyróżnienia, certyfikaty, świadectwa ukończonych kursów. Dobra kosmetyczka według pracodawców to osoba komunikatywna, kreatywna, mająca pewien artystyczny talent i wykazująca się oryginalnością. Konkurencja między salonami kosmetycznymi jest spora i własne patenty są czynnikiem, który wyróżnia usługi danego lokalu. Do tego zwracają uwagę na sposób bycia potencjalnej kosmetyczki – higienę osobistą, otwartość na ludzi, profesjonalizm i kulturę. Ten zawód to nie tylko rutynowe zabiegi – potrzebna jest fachowa wiedza, która jest stale rozwijana.

Klienci w salonach kosmetycznych

Klienci doceniają osoby, które dobrze znają potrzeby różnych typów skóry. Osoba, która przychodzi do kosmetyczki, często oczekuje od niej rady, gdyż sama do końca nie zdaje sobie sprawy, jakie dokładnie specyfiki są odpowiednie do pielęgnacji. Dobra kosmetyczka musi być otwarta na rozwój, doszkalanie się i korzystanie z kursów oraz wykładów na temat nowych produktów, narzędzi lub rozwiązań kosmetycznych. Dlatego nie może być to osoba, dla której robienie makijażu, tipsów jest karą. Musi czuć ten fach, czerpać satysfakcję z każdej stylizacji i każdego klienta traktować jak nowe wspaniałe wyzwanie.

Ile kosmetyczka może zarobić?

Oczywiście, jak często, wpływ na Twój zarobek jako kosmetyczki mają czynniki rynkowe – wielkość miasta, region kraju, zakres usług, które wykonujesz, renoma lokalu. Według branżowych serwisów przyjmuje się, że średnio w skali kraju kosmetyczka zarabia 1700 zł netto. Około 25% zatrudnionych jako kosmetyczka osób zarabia powyżej 2100 zł, zaś kolejne ćwierć poniżej 1375 zł. Mówimy o kwotach netto. W zależności od regionu – najlepiej wypadają zarobki w województwie mazowieckim, bo średnio 2000 zł. Nieco mniej w pomorskim, zachodniopomorskim i lubelskim – 1900 zł. Do najniższych należą zarobki kosmetyczek w województwach warmińsko – mazurskie (1500 zł) i podlaskie (1530 zł).

Kosmetyczka i zarobki w dużych miastach

Jeśli chodzi o miasta, najwyższe zarobki są oczywiście w Warszawie – tam średnia zdecydowanie przekracza 2000 zł netto. Dość dobre średnie zarobki obowiązują też w Sopocie (1950 zł) oraz w Gdyni (1900 zł). Są to kwoty bardzo uśrednione, bazujące na danych z większych obszarów. A to nie zmienia faktu, że możesz w tym zawodzie zrobić karierę i dobrze zarabiać. W dużych miastach i drogich salonach kosmetycznych, jeśli jesteś dobra możesz zarobić nawet 6500 zł brutto.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *