Press "Enter" to skip to content

Układanie kostki brukowej

Kostka brukowa świetnie sprawdzi się jako podłoże wyjazdu do garażu, chodnik w ogrodzie lub jako opaska domu i całego ogródka. Jej zaletą jest z pewnością trwałość i odporność na uszkodzenia oraz klimat. Dodaje eleganckiego wyglądu Twojemu domowi, przez co wygląda nowocześnie i stylowo. Jednak jej układanie to nie jest taka bardzo prosta sprawa. Sprawdź, na co należy zwrócić przed ułożeniem lub wymianą kostki brukowej.

Jak przebiega układanie kostki?

Na samym początku, jeśli planujesz wymianę, należy dokładnie sprawdzić jej stan. Nie podlegają reklamacji uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym montażem, dlatego warto o to zadbać. Ważne jest też, by zadbać o odpowiednie podłoże. Dobra i doświadczona ekipa pracowników, będzie wiedziała jak to zrobić. Układanie kostki brukowej więc składa się z kilku etapów. Nie można żadnego z nich pominąć, jeśli chcesz cieszyć się wysoką jakością podjazdu i chodnika. Na początku fachowcy proszą o wyznaczenie terenu. Na liniach krawężników rozciągają cienki drut, który będzie stanowił model. Potem usuwany jest humus – warstwa gleby, która wciąż wymieszana jest z roślinnością. To około 15 – 35 cm grubości w zależności od typu kostki i zastosowania. Na dnie takiego wykupu umieszcza się warstwę grubego żwiru. Sprawdzi się też mieszkanka piasku i żwiru, o ile jest odpowiednio ubita.

Układanie kostki brukowej

Wtedy montowane są krawężniki po uprzednim wylaniu betonu stanowiącego fundament. Na cały jednak obszar kostki wylewa się beton o wilgotnej konsystencji. Stanowi on warstwę nośną. Taka podbudowa powinna mierzyć około 12 – 15 cm grubości. Potem fachowcy układają warstwę podsypki piaskowej o grubości 3 – 5 cm. Wtedy uzyskują gładką i płaską powierzchnię. Takie podłoże nadaje się, by umieścić na nim zasadniczą kostkę brukową. Są różne techniki doboru kolorystyki, wzornictwa i metody wygłuszania. Po ułożeniu całości, szczeliny między kostką wypełniane są wysypanym suchym piaskiem. Rozprowadza się go dokładnie szczotką. Nie można polec na tym etapie, jeśli chcesz, by kostka była trwała i zwarta przez lata. Ostatnim etapem jest wibrowanie. Czyli, innymi słowy, zagęszczanie kostki. Specjalny wibrator płytowy wyrównuje powierzchnię tak, by każda kostka była w równym stopniu wbita w podłoże. To ostatecznie powoduje równą powierzchnię bez wystających kostek. Można jeszcze raz wszystko posypać piaskiem dla pewności i trwalszego efektu.

Ile takie układanie kostki brukowej kosztuje?

Cena jest liczona za metr kwadratowy. Różnić może się w zależności od regionu, typu gleby, podłoża i poziomu skomplikowania wzoru. Ważna jest też wielkość pojedynczej kostki – im jest większa, tym praca schodzi krócej, a więc jest tańsza. Przyjmuje się, że cena ułożenia metra kwadratowego kostki to średnio 65 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *