Press "Enter" to skip to content

Ile kosztują studia architektoniczne?

Studia architektoniczne nie są tanie. Jednak dla chcącego, nic trudnego. Da się to wszystko jakoś ze sobą połączyć, aby studiować architekturę i nie zubożeć. Ile będą kosztować studia architektoniczne? Niestety, studia architektoniczne są jednym z droższych kierunków studiów. Żeby pójść na studia architektoniczne, najlepiej zaplanować swoją karierę już wcześniej i odkładać. Mowa tutaj oczywiście o planowaniu kariery przez rodziców. Jeżeli Twoi rodzice zaplanowali Ci taką przyszłość, to masz się z czego cieszyć. Studia architektoniczne są drogie. Jednym z powodów jest to, że musisz wydawać różne kwoty pieniędzy podczas samych studiów na materiały.

Koszty studiów architektonicznych

Studiowanie na profilu architektonicznym wiąże się z różnymi kosztami. Te koszty możemy podzielić na kilka grup. W pierwszej kategorii znajdą się na pewno koszty związane z samym pójściem na studia – czyli czesne. W przypadku prywatnych uczelni wszystko jest jasne. Masz podaną kwotę czesnego już z góry. Jeżeli nie opłacisz, zostaniesz po prostu skreślony z listy studentów. W przypadku studiów publicznych sytuacja trochę się zmienia. Jeżeli dostaniesz się na studia dzienne – masz problem z głowy. Studia dzienne na uczelni publicznej są darmowe. Wszystkie inne studia, takie jak niestacjonarne, wieczorowe czy weekendowe są już płatne. Zawsze wiąże się to z jakimiś kosztami.

Studia architektoniczne i materiały na studia

To, co na pewno będzie Ci potrzebne na studiach architektonicznych to całe wyposażenie kreatywne. Mowa o takich materiałach eksploatacyjnych jak: ołówki, flamastry, zakreślacze i akwarele. Dochodzi do tego również tektura, bloki malarskie i kreślarskie, a nawet styropian. Przydatna będzie nawet pianka budowlana. Tych rzeczy będziesz używać do wykonywania swoich koncepcji architektonicznych i tworzenia najróżniejszych projektów. Na studiach nauczysz się wykonywać wstępne modele i makiety pokazowe. Będziesz robić naprawdę wiele ciekawych i fajnych rzeczy. Średnio na miesiąc Twoje wydatki związane ze studiowaniem architektury mogą wzrosnąć o 200 zł.

Oddania projektów na studiach architektonicznych

Kolejnymi kosztami związanymi ze studiowaniem architektury będą oddania projektów. W zależności od wydziału, na jakim będziecie studiować koszty, będą się różnić. Jednak, oddając swój projekt, będziesz musiał wydrukować go na wielkim formacie. Przeważnie jest to rozmiar 100 cm na 70 cm. Plansz, jakich będziesz musiał wydrukować o takich rozmiarach, będzie zazwyczaj od 3 do 6 sztuk. Różnić się to będzie w zależności od semestru i przedmiotu.

Oddanie prac semestralnych na studiach architektonicznych 

W przypadku oddawania prac semestralnych będziecie najpewniej drukować 3 takie plansze. Do tych plansz będziesz musiał kupić również piankę, aby podkleić na niej swój projekt. Koszt takiej pianki to około 30-40 zł za sztukę. Koszt wydruku za 3 plansze to około 250 lub 300 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze materiały na model końcowy. Te koszty mogą się różnić, w zależności od tego, jak wykonasz model. Swój model możesz wykonać sam. Możesz zlecić też wykonanie modelu poprzez wycinanie laserowe w na przykład płycie MDF. Raz w miesiącu na takie oddanie projektu będziesz wydawać kwotę w granicach od 300 zł do nawet 500 zł.

Sprawdź też inne artykuły z kategorii „Architekt”:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *